Novice Bodybuilding

1st - Jacob Roach

2nd - Gary Campbell

3rd - Brandon Fryer

4th - Cody Berry

5th - Robert Young

6th - Wesley Harris

7th - Tamer Abdelnoir

8th - Kenneth Warlick


Masters Bikini

1st- Stacey Rogers (earned NGA Masters Pro Card)

2nd - Kelly Frost

3rd - Lisa Crowe

4th - A'Lisha McKinney

5th - Christy Barnette

6th - Dora Sims


Masters Men's Physique

1st- Johnnie Hilliard

2nd - Kenneth Warlick

3rd - Troy Coop


Jr Bodybuilding

1st- Matt McCleod

2nd - Jacob Roach

3rd - Brandon Fryer

4th - Cody Berry


Jr Men's Physique

1st- Colin Turner

2nd- Brandon Fryer


Jr Bikini

1st- Courtney Norris

2nd - Michelle Law

2016 NGA Kentucky Natural Classic

Results

Open Men's Physique Lightweight

1st - Marcus Higgins

2nd - Brandon Fryer

3rd - Ryan Duty


OpenMen's Physique Middleweight

1st - James Glenn

2nd - Troy Coop


Open Men's Physique Heavyweight

1st - Johnnie Hilliard (Overall Champion, earned NGA Pro Card)

2nd - Colin Turner

3rd - Kenneth Warlick


Open Women's Physique

1st - Pamela Pinkston

2nd - Donneta Rice

3rd - Cherryl McGuire


Open Bikini Class A

1st - Courtney Dylan Norris (earned NGA Pro Card)

2nd - Stacy Rogers

3rd - Lindsey Franklin

4th - Kylie Virgin

5th - Lisa Crowe

6th - A'Lisha McKinney

7th - Renae Cannon


Open Bikini Class B

1st - Kristen Bentley Jones (Overall Champion, earned NGA Pro  Card)

2nd - Lindsey Brewer

3rd - Kelly Frost

4th - Cathy Blue

5th - Michelle Law

6th - Dora Sims

7th - Lakin Daniels


Masters Men Bodybuilding

1st - Johnny Spears (earned  NGA Masters Pro Card)

2nd - Samuel 'Scottie" Haire

3rd - Gary Campbell

4th - Kenneth Warlick

5th - Troy Coop


Masters Figure

1st- Amy Evert

2nd - Christy Barnette



Open Lightweight Bodyubilding

1st - Jacob Roach

2nd - Scotty Haire

3rd - Brandon Fryer

4th - Gary Campbell


Open Middleweight Bodybuilding

1st - Matt McCleod  (Overall Champion, earned NGA Pro Card)

2nd - Cody Berry

3rd - Tamer Abdelnoir


Open LightHeavyweight Bodybuilding

1st - Johnny Spears

2nd - Robert Young


Open Heavyweight Bodybuilding

1st - Ben BIshop

2nd- Derek Fugate

3rd - Wes Harris

4th - Kenneth Warlick


Pro Men's Bodybuilding

1st - Mike Porter

2nd - Anthony Collier

3rd - Scott Michels

4th - Peter Fitschen

5th - Ben Sonnier

6th- Darryle Lee

7th - Monroe Harrison

​8th - Pete Pitrone


Open Figure Class A

1st - Amy Evert

2nd- Lindsey Franklin

3rd - Makayla Wallace

4th - Linda Stahl


Open Figure Class B

1st - Ruth Ruscello- Miller (Overall Champion , earned  NGA Pro Card)

2nd - PamelPinkston

3rd - Carley Gutman

4th - Kemberlee Hilliard


Masters Pro Figure

1st - Wendy Doran

2nd - Ruth Ruscello-Miller